Latvijas jaunieši labākie Eiropā un pasaulē!!!Tehniskie sporta veidi vienmēr aizrāvuši puikas. Ātrums uz ūdens vilina jaunos censoņus no dažādiem Latvijas novadiem izvēlētiesūdens motosportu. Latvijai ir ļoti labi panākumi tieši jauniešu motorlaivu JT -250 klasē, šogad vien – mums ir gan pasaules, gan Eiropas čempions!


Jauniešu laivu klasē nav tik astronomisku izmaksu, lai pat šajos grūtajos laikos nevarētu sportot. Lielākie ūdens motosporta centri ir Liepājā, Alūksnē, Bauskā, Jelgavā un Jūrmalā. Jaunais pasaules čempions JT-250 klasē sešpadsmitgadīgais Toms Smilškalns nāk no Bauskas, par gadu jaunākais Eiropas čempions Ivo Egle ir alūksnietis. Uz ūdens labākās jauniešu laivas attīsta apmēram 80 km/h un tas tiešām nav maz. Ūdens sacīkšu laikānekad nav gluds kā asfalts un izjūtas pavisam ekstremālas. Tieši tas pievelk puikas, kuri gatavi riskēt un pierādīt sevi konkurencē ar tādiem pašiem vienaudžiem. Latviešiem tas izdodas un jaunatnes klasē neviena cita valsts šogad nevar lepoties ar tādiem panākumiem. Sasniegtais ir pašu braucēju, viņu vecāku un padomdevēju nopelns, tāpat savulaik tālredzīgu programmu izstrādāja Latvijas Ūdens motosporta federācija. Iespēju robežās jāpalīdz tieši mazajiem, jo citādi daudzi puikas sportam būs zuduši. Jaunajiem pirms mačiem acis vai spīd, ar tādu degsmi viņi dodasūdenī jau treniņu braucienos, nemaz nerunājot par sacīkstēm.


Bez stresa, bet pirmais.

”Faktiski jau mums bija doma jūlijā braukt uz pasaules čempionātu Tallinā un turgūt pieredzi, varbūt pacīnīties par pirmo sešinieku,” – atzīstas Toms Smilškalns. ”Iznāca daudz labāk – jau izlozē izvilku pirmo numuru un kvalifikācijā pa gludu ūdeni izdevās uzrādīt labāko laiku. Mačos arī braucu pa pirmo – otro pozīciju, vēlāk Ivo Egli diskvalificēja par forsētu dzinēju un kļuvu par pasaules čempionu. Baltijas čempionātā gan esmu tikai trešais sezonas kopvērtējumā, bet pirmajā posmā Liepājā vēl braucu ar veco laivu un tad nevarēju cīnīties par augstām vietām. Pirmais sešinieks bija maksimums.”Konkurence Tallinā bijusi liela, pieteikušies 29 braucēji un sacensībām kvalificējušies labākie 24. Vairāk pēc noteikumiem vienā braucienā nepielaiž.

#83 Toms cīnās par 1.vietu PČ Tallinā

Toms ūdens motosportā iet tēva pēdās, jo Andis Smilškalns bija pazīstams motorlaivu klases S-550 braucējs. Debija pirmajos mačos 14 gadu vecumā gan neesot bijusi tik veiksmīga .”Jau pirmajā līkumā sasitu laivu un togad sacīkstēs vairāk nebraucu, kaut pats tiku cauri sveikā. Pērn sākums atkal bija neveiksmīgs, Alūksnē salikāmies vairāki kopā pie bojas un nācās no jauna taisīt laivu.” Par saviem audzinātājiem Toms Smilškalns sportā min savu tēvu un arī vecmeistaru Jāni Milleru, kas ir izcils laivu būvētājs.

Uz foto: Jānis Millers

”Tagad jau es pats savu Yamaha dzinēju varu izjaukt un ar tēva nelielu palīdzību arī visu salikt kopā. Laivai uztaisīt remontu nav sveša lieta, pats špaktelēju, krāsoju”. Pirms laivām Toms nodarbojies arī ar karatē, taču tagad gan vairs to nedarot. Viena cita aizraušanās gan palikusi – tautas dejas deju kopā ”Mēmelīte”. Sportā Toms Smilškalns nu nonācis krustcelēs - jauniešu JT-250 klasē var startēt tikai līdz 16 gadu vecumam . ”Ir doma vai nu par motorlaivu T-550 vai arī S-550 klasi. Ar abām laivām jau esmu izbraucis un tuvāka manai tagadējai noteikti ir T klase. S-550 ir katamarāna tipa laiva, cita vadāmība un arī lielāka centrbēdze pagriezienos.” Tēvs vēl piebilst, ka S-550 vajag vairāk spēka un labāku fizisko sagatavotību.


08.10.2009